Odpowiednia pielęgnacja cery uzależniona jest od jej typu. Jakie wyróżniamy rodzaje cer i jakich zasad należy przestrzegać, aby zapewnić naszej skórze dobry wygląd?
Skóra sucha
Skórę suchą cechuje niska zawartość wody oraz lipidów w naskórku. U osób z suchą skórą mogą również występować zaburzenia procesu rogowacenia naskórka. Często jest to skóra wrażliwa. Skórę suchą wyróżnia jasno blady kolor, często z odcieniem różowym. Skóra jest matowa, a w dotyku szorstka. Mogą pojawiać się na niej białe łuski, pęknięcia czy nadżerki. Osoby o tym typie skóry mogą doświadczać uczucia ściągnięcia, mrowienia czy swędzenia.
Jakie są podstawowe zasady odpowiedniej jej pielęgnacji? Osoby z cerą suchą powinny korzystać z letniej, czystej i miękkiej wody oraz stosować delikatne mleczka oraz płyny micelarne. Sprzymierzeńcami tego typu cery są niewątpliwie delikatne peelingi, jak również substancje nawilżające takie jak kwas hialuronowy oraz natłuszczające – oleje, ceramidy, sterole. Gdy mamy suchą skórę wystrzegajmy się twardej wody z mydłem, maseczek ściągających oraz peelingów mechanicznych.
Skóra tłusta i mieszana
Skórę tłustą wyróżnia nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Skóra mieszana stanowi połączenie skóry tłustej, najczęściej w strefie T z suchą bądź też normalną. Ten typ skóry cechuje szarawy koloryt, obecność przebarwień i zaskórników. Skóra jest błyszcząca i świecąca.
Właściwa pielęgnacja obejmuje stosowanie produktów o działaniu sebostatycznym, wśród których wymienić należy retinoidy, związki cynku, kwas azelainowy jak również produktów o działaniu bakteriostatycznym, takich jak olejek z drzewa herbacianego. Należy zadbać o łagodzenie podrażnień, w czym pomoże nam pantenol i alantoina. Sprzymierzeńcem będą kwasy AHA wykazujące działanie keratolityczne. Nie zapominajmy również o tonizacji, czyli przywróceniu prawidłowego pH.
Skóra odwodniona
Skóra odwodniona to taka, której warstwa rogowa zawiera mniej niż 12% wody. Cechuje ją nierówna powierzchnia, matowość, jasno blady kolor (często z różowym odcieniem). Może występować tendencja do występowania pęknięć, nadżerek czy białych łusek.
Skóra naczyniowa
Cechą charakterystyczną jest zaczerwienienie, które początkowo przemija, wraz z upływem czasu może jednak przejść w trwałe zmiany rumieniowe z widocznymi naczyniami krwionośnymi. Są to trwale rozszerzone powierzchowne naczynia włosowate. Skóra naczyniowa jest często wrażliwa, sucha bądź też mieszana.
Osoby z cerą naczyniową powinny stosować delikatne kosmetyki i peelingi oraz letnią wodę. Wzmacnianie naczyń umożliwi nam witamina C, K, miłorząb japoński, arnika czy kasztanowiec. Zalecane jest również stosowanie związków łagodzących i przeciwzapalnych – alantoiny i pantenolu. Powinniśmy wystrzegać się mydła i silnych detergentów, mechanicznych peelingów, toników alkoholowych, preparatów wysuszających, masek rozgrzewających i kosmetyków wodoodpornych. Nie wskazane jest również intensywne opalanie, korzystanie z sauny, spożywanie mocnej kawy i herbaty, jak również alkoholu i ostrych przypraw. Naszym sprzymierzeńcem nie będzie również suche powietrze.
Skóra dojrzała
Skóra dojrzała nosi wyraźne oznaki starzenia się. Dostrzegalne są objawy uszkodzeń, do których dochodzi wraz z upływem czasu i przede wszystkim działania promieniowania UV. Elementy charakterystyczne tego typu skóry to zmarszczki, plamy przebarwieniowe, poszerzenie się porów, utrata elastyczności.
Odpowiednia pielęgnacja obejmuje głównie ochronę skóry i przeciwdziałanie objawom starzenia się, w tym stosowanie filtrów UV, antyoksydantów. Osoby ze skórą dojrzała powinny sięgać po witaminę E, peptydy, retinol oraz koenzym Q10.
Więcej o budowie i funkcji skóry oraz rodzajach cer i prawidłowej pielęgnacji dowiesz się uczestnicząc w zawodowym kursie kosmetycznym, zawodowym kursie kosmetycznym w Pigułce oraz podstawowym kursie kosmetycznym.